Rozvíjejte čtením slovní zásobu a fantazii vašich dětí
- Naďa Kublinová
- 19. 3.
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: 14. 5.
Děti mají vyprávění rády již od útlého věku. Ať už dětem čtete během dne nebo před spaním, věřte, že tímto krásným rituálem rozvíjíte nejen jejich slovní zásobu a fantazii, ale také posilujete vztah mezi vámi. Každá vámi přečtená stránka jim otevírá dveře k novým myšlenkám a poznání a také touze si v knize sami číst. Pojďme se nyní podívat, proč je důležité dětem číst a kolik času je dobré této společné aktivitě věnovat.
Proč je důležité číst dětem?
Čtení je pro děti klíčové nejen v oblasti rozvoje jejich jazykových dovedností. Při poslouchání příběhů se setkávají s novými slovy a výrazy, které se v běžné mluvě moc nepoužívají a děti by je jinak neznaly. Rozšiřují si tedy svojí slovní zásobu a nová slova si brzy osvojí. Čtením si děti rozvíjí také schopnost porozumět textu. Učí se vykládat slova, věty a vyprávět příběhy, což zvyšuje jejich dovednost číst i mezi řádky a lépe chápat hlubší významy. Díky čtení se aktivují různé oblasti mozku, čímž se podporuje i paměť, soustředění, analýza a logické myšlení. Dalším velkým benefitem čtení je získání schopnosti pochopit různé emoce a situace a tím si dítě rozvíjí empatii a emocionální inteligenci. V neposlední řadě je čtení prostředkem, jak naplnit společně strávený čas a prohloubit váš vztah s dětmi.

Kdy je vhodné začít číst dětem? Jaké knihy podle věku vybírat?
Ideálně již od narození. Blízkost rodičů a zvuk jejich hlasu má na dítě a jeho vývoj pozitivní vliv, i když ještě nerozumí slovům. Zaměřte se na knihy s kontrastními barvami, na říkanky a písničky. Během prvních měsíců života vašeho děťátka můžete číst krátké příběhy, ukazovat si obrázky nebo jednoduché příběhy vyprávět. Dětem samozřejmě můžete i zpívat nebo říkat jednoduché říkanky. Zhruba od půl roku věku dítě začíná rozumět intonaci a zvukům. Využívejte knihy s velkými obrázky a krátkými texty a při čtení se zaměřujte na zvuky, tvary a barvy. Okolo jednoho roku už může dítě opakovat jednoduchá slova, která slyší při čtení knihy. Obrázkové knihy s velkými písmeny jsou stále dobrou volbou. V období dvou až tří let věku dítěte již můžete směle velké obrázkové knihy vyměnit a číst kratší příběhy, říkanky nebo písničky. Dítě již začíná vámi vyprávěným příběhům rozumět a pamatuje si krátké úryvky. Zhruba po třetím roce věku si děti rády vytvářejí vlastní příběhy, prohlíží si knížky a projevují zájem o obrázky i texty. Vhodné jsou i říkanky a rýmy, které pomáhají s rozvojem jejich jazykových dovedností. Zvídavost dětí ukojí první encyklopedie a knihy o přírodě, příběhy o zvířátkách.

Jak dlouho denně číst dětem?
Doporučený čas, který věnujete čtení, se samozřejmě odvíjí od věku dítěte. Čím starší dítě, tím větší prostor můžete společnému čtení poskytnout. U novorozenců a batolat postačí i 5 až 10 minut denně. Jakmile dítě už čtení lépe vnímá, tak můžete časový interval prodloužit i na 20 minut denně. Předškoláci a školáci zvládnou i půlhodinu, některé děti pohltí kniha i na delší časový úsek. Důležité je, aby se čtení stalo vaší pravidelnou a běžnou aktivitou v denním režimu. Záleží na vás a na vašem dítěti, kterou část dne čtení vyhradíte. Čtení před spaním je ideální na zklidnění dítěte a přípravu ke spánku. Během dne si můžete číst třeba po obědě a využít tak tento čas k odpočinku a podpoře kreativity.
Naše tipy
Doma jsme si s dětmi oblíbili knížky nadané spisovatelky Terezy Maškové. Píše knihy o zvířátkách, které vhodnou formou přinášejí ponaučení. Knížky o zvířátkách jsou všeobecně mezi dětmi oblíbené, jelikož mají děti o zvířátka přirozený zájem a příjemnou formou se děti učí o přírodě kolem nich. Knížky Terezy Maškové můžete číst dětem již od narození a starší děti se mohou těšit i na úkoly k jednotlivým pohádkám. Jelikož se nám knihy velice líbí, chystáme je jako audiopohádky do aplikace Primarodič.


Čtení je zkrátka neocenitelným nástrojem pro rozvíjení schopností vašeho dítěte. Ať už si vyberete čtení po obědě nebo před spaním, přejeme vám příjemně strávený čas a v komentáři můžete ostatním doporučit vaše oblíbené knihy.
Comments