Jak a kdy učit dítě číslice a písmena?
- Naďa Kublinová
- 9. 7.
- Minut čtení: 2
Dnes se od dětí očekává hodně. Již v předškolním věku se mluví o písmenech, číslech i školní připravenosti. Neznamená to ale, že byste měli dítě naučit celou abecedu nebo počítat do dvaceti, než nastoupí do školy. Mnoho dětí je přirozeně zvídavých a samy se ptají, co je kde napsáno nebo kolik něčeho je. Kdy tedy začít s učením písmen a číslic? Ideálně podle dítěte – jeho zájmů a schopností.
Kdy začít s učením číslic a písmen?
Dle odborníků je většina dětí na výuku číslic a písmen připravená již ve věku 4 let. Některé děti se naučí první číslice a písmena ještě před nástupem do školky. Je-li vaše dítě zvídavé a má chuť učit se, není třeba s výukou otálet. Ve škole se dozví mnoho dalších nových informací, takže ho určitě nepřipravíte o radost a nadšení tím, že si znovu poslechne, co už umí. S výukou můžete začít pozvolna a postupně. Nelekejte se ani toho, když ani v pěti letech nebude jevit zájem o psaní nebo učení čísel. Samotnou techniku psaní se naučí ve škole a vy se s dítětem můžete zaměřit na slovní zásobu, prostorové vnímání, jemnou motoriku a soustředění. Nácvik jemné motoriky pomáhá s koordinací oko - ruka, která je velmi důležitá při psaní a čtení.

Jak učit dítě psaní číslic a písmen?
Děti se nejlépe a nejraději učí hrou. Ze začátku určitě není nutné sedět s dítětem u stolu nad pracovními listy. Psát může prstem třeba do mouky na tácku nebo do písku. Při koupání třeba vyzkoušejte speciální voskovky na vanu nebo tvořte čísla a písmena z plastelíny. Možností je spousta a záleží jen na vaší fantazii, co použijete z domácích materiálů. Modelování z plastelíny navíc posiluje jemnou motoriku. Když do učení zapojíte pohybovou aktivitu, pomůžete dítěti propojit tělo s mozkem a učení je tak i mnohem zábavnější. Na procházce venku si ukazujte a poznávejte čísla na domech nebo třeba poznávacích značek aut. Doma třeba spočítejte plyšáky nebo bonbony. Ukazujete tak používání číslic a písmen v běžném životě. Ať už si vyberete jakýkoliv způsob, dítě nepřetěžujte a nekritizujte za případnou nedokonalost.

Čemu se při učení vyhnout?
Každé dítě má své tempo vývoje, který nepředbíhejte. Jestliže dítě ještě nemá dostatečně vyvinutou jemnou motoriku nebo koordinaci oko - ruka, psaní mu půjde velice ztěžka a odradíte ho. Raději učte dítě zábavným způsobem než dlouhým sezením u stolu, děti potřebují dostatek pohybu. Mějte na paměti slavný výrok Jana Amose Komenského „Škola hrou“.
Praktické tipy na domácí výuku
Hrajte si s magnetickými číslicemi a písmeny na lednici
Využijte číselné a písmenkové pexeso (brzy bude ke stažení na webu Primarodič)
Připravte svému dítěti psací koutek s malým stolkem a židličkou, kde si může kromě učení i malovat
Skákejte číselného nebo písmenkového “panáka”

Co říci závěrem?
Zvolte si své způsoby, které budou vaše dítě i vás bavit. Podporujte zvídavost svého dítěte a buďte trpěliví. Styl psaní vypiluje později ve škole, s vámi může poznávat, že i učení je zábava. Abychom vám přípravu domácí výuky ulehčili, můžete si stáhnout vzdělávací materiály v e-shopu (popř. apce). Budeme rádi, když se s námi v komentáři podělíte o vaše tipy nebo o výtvory vašeho dítěte.
Comments