top of page

Primarodič na cestách aneb s dětmi autem k moři

Čeká vás cesta autem s dětmi k moři? Už teď vám vstávají vlasy hrůzou a slyšíte hádky ze zadní sedačky, i když ještě stojíte v garáži? Tak čtěte dál. Možná zjistíte, stejně jako my, že to nakonec taková hrůza nebyla a dokonce jsme se párkrát zasmáli.


Přípravy na cestu autem s dětmi

Bylo pondělní ráno 2.6., když jsme kolem 3 hod ranní rozlepily s Dášou svá očka a zahájily poslední přípravy před cestou. Nabraly jsme do cestovní chladničky maso a domácí salámy a ledničku daly do plně naloženého auta. Využily jsme při nakládání auta každičký centimetr Seatu Alhambra, který nás dvě a 5 našich dětí měl odvézt zhruba 1100 km na chorvatský ostrov Pag.

Na cestu jsme udělaly tousty a řízky, nakrájely zeleninu, nabalily gumové bonbony a lízátka proti nevolnosti, i když děti dostaly kinedryl. Pro zpříjemnění cesty dětem jsme v autě poslouchali CD pohádky a písničky, část cesty děti prospaly a část se dívali na pohádku nebo s námi hrály hry, třeba “poznej zvířátko” nebo kdo dříve z auta uvidí předem určenou věc. Samozřejmě jsme se nevyhnuli oblíbené otázce “Už tam budeme?” Trpělivě jsme odpovídaly a pak jsem vymyslela hru, že kdo se na to nezeptá, vyhraje odměnu. No “hra” nám vydržela fungovat asi půl hodiny. Ačkoliv byla cesta náročná, tak ji zvládly i ty nejmenší děti, kterým je 2 a půl roku.


Cesta do Chorvatska

Cesta nám trvala i s přestávkami 12 hodin a jeli jsme přes Mikulov, směrem na Vídeň, Graz, Maribor ve Slovinsku a poté už nás čekalo jen Chorvatsko a přejezd na ostrov Pag po mostě, protože jsme nechtěli čekat na trajekt. Dálniční známky Dáša zařídila online - Rakousko na 10 dní, Slovinsko na 30 dní a v Chorvatsku je mýtné. Tato kombinace dálničních známek byla pro nás nejvýhodnější, protože jsme jeli na 20 dní. První zastávku na protažení a občerstvení jsme udělali před hranicemi s Rakouskem. Celou cestu řídila Dáša a Rakouskem jsme profrčeli za pár hodin. Další pauzu jsme udělali ve Slovinsku, které jsme projeli za hodinu. Jako nejnáročnější úsek se jevilo Chorvatsko, protože už jsme měli hodně hodin za sebou a všichni jsme se těšili, až budeme v cíli. Po pár hodinách jízdy v Chorvatsku jsme už vyhlíželi moře, které nám dodalo nových sil. Placení mýtného v Chorvatsku proběhlo rychle, protože je tam dostatek mýtných bran, a tak nevznikaly kolony. Stavěli jsme v Chorvatsku dvakrát na 5 až 10 minut. Do Novalji jsme dorazili kolem 16  hod a po vybalení jsme šli prozkoumat okolí a ochutnat první chorvatské vyhlášené zmrzliny. Porce stála 2 eura a vydala by za české dva kopečky zmrzliny, takže cenově v podstatě stály méně než u nás.


Co jsme měli a využili v lékárničce

Hned první den jsme využili naši lékárnu, protože po náročné cestě mělo jedno dítě teploty a zvracelo. Nezabrala ani vychlazená cola, takže jsme mu daly ještě kinedryl, což konečně pomohlo. Co jsme tedy měli všechno v lékárničce?

  • Nurofen

  • Vitamín C – pro podporu při regeneraci třeba po úžehu

  • Probiotika

  • Kulíšek - roztok pro rehydrataci organismu

  • Dithiaden

  • Fenistil kapky

  • Ušní kapky

  • Nosní kapky

  • Náplasti voděodolné

  • Sterilní stripy

  • Betadina

  • Kinedryl


Možná si říkáte, co jsme všechno ještě využili, jestli nebyl tento obsáhlý seznam zbytečný. Čtyři děti měly postupně teplotu a horečku, takže Nurofen jsme využili několikrát. Dvě děti potrápily bolesti ucha, takže i ušní kapky přišly vhod. Vitamín C jsme dávali jako podporu při regeneraci po úžehu. Došlo i na použití stripů, které se používají u drobných ran místo stehů. Můj malý syn zkoušel hod kamenem, ale zasáhl svoji sestru. Naštěstí rána nebyla velká ani hluboká, takže jsme po očištění rány Betadinou vystříhali vlasy okolo a ranku stáhli sterilními stripy. Přelepili jsme místo se stripy ještě voděodolnou náplastí a za tři dny se ranka krásně stáhla. Pojďme se ale podívat na příjemnější stránky naší dovolené.


Jídlo na dovolené s dětmi

Připravte se na to, že chorvatský, typický bílý, chleba vás brzy omrzí. Proto je dobré vzít dětem z domu na snídani třeba kuličky nebo müsli s mlékem. Měli jsme i svoje marmelády, paštiky a salámy. Ovoce, které měli děti každý den na svačinku, jsme kupovali na místním trhu. Sice bylo dražší než v obchodě, ale chuťově nesrovnatelně lepší. Nektarinky stály 6 euro za kilo, jablka polovinu. Jahody, meruňky také kolem 6 euro. Celkově potraviny na ostrově Pag byly dražší než na pevnině, třeba v Zadaru. Je tedy lepší si nakoupit než vjedete na nějaký ostrov.  Během dovolené jsme jednou grilovali a třikrát jsme si zašli na večeři. Pizza margherita se dala pořídit od 11 euro, nečekejte ale velikost pizzy, na kterou jste zvyklí u nás. Za hranolky a steak si účtovali kolem 11-13 euro, pití 2 dcl kolem 3 euro. Jedna rodinná večeře každou z nás vyšla na 30-40 euro. Na oběd jsme jedli polévky a také jsme měli pár jídel zavařených z domu.

Jaká byla tolik diskutovaná čistota vody a pláže?

Pláže, na které jsme chodili, byly oblázkové, takže boty do vody se vám rozhodně budou hodit. Voda v moři byla průzračně čistá a vstup do moře pozvolný. Díky poloze města Novalja na ostrově Pag jsme měli moře trochu ohraničené, takže bylo poklidné a v malé hloubce i celkem teplé. I dvouleté děti se brzo osmělily a z vody je nešlo vyhnat. Měli jsme pro děti kromě rukávků i matrace, kdyby se chtěly vozit, ale jakmile si zvykly ve vodě, tak už na matrace ani nechtěly. Za celou dobu pobytu byla jedna bouřka, po které se moře na chvíli ochladilo, ale jinak byla voda opravdu příjemná. 

Oblázkové pláže byly čisté, až na pár nedopalků, které si po sobě kuřáci jistě zapomněli uklidit. Jinak bylo okolí i kolem ubytování čisté.

Ubytování v Chorvatsku

Apartmány a celkově ubytování v Chorvatsku není jedno z těch levnějších. Běžně se pod 30 tisíc korun nedostanete. Dášce se na booking.com podařilo najít ubytování v apartmánu Ivana, takže jsme pro sebe měli ložnici a kuchyň s obývákem, ve kterém bylo velké dvoulůžko místo gauče. Takže opět ideální pro děti, které si na posteli mohly rozložit hry. Za apartmán jsme na těch 20 dní daly dohromady 26 tis. Kč.

Apartmán byl velice dobře vybavený, takže nám pro běžné vaření nic nechybělo a mohly jsme s Dášou díky WI-FI také pracovat, když děti spaly. Večer jsme se kochaly z terasy výhledem na moře a poslouchaly hudbu z místních barů. I když jsme bydleli v podstatě 5 minut od centra, tak nás hluk nerušil a děti se mohly klidně vyspat.


Vyžití pro děti v blízkosti apartmánu a na výletech

Myslím, že není třeba moc rozepisovat, že největší a neojblíbenější zábava byla pro děti koupání v moři. Využili i oblázkovou pláž, kde si hrály s kamínky a nabíraly je do kyblíčků. A vůbec jim nevadilo, že se nedají z kamínků dělat bábovičky. 

Do 5 minut od apartmánu měly děti možnost se dosyta vyřádit na dvou dětských hřištích. U jednoho z nich se mohly povozit za 5 euro v autíčku nebo na motorce. Další dětské hřiště bylo vzdálené asi 10 minut chůze.

V Novalji samozřejmě kotvily také lodě, takže bylo možné domluvit vyhlídkovou plavbu. Na plavbě jsme nebyli, protože jsme usoudily, že pro dvouleťáky ještě moc vhodná není, nechtěly jsme je chytat na celé lodi nebo za nimi skákat do moře. Vyhlídková plavba finančně vycházela v průměru na 2000 Kč pro jednoho dospělého a dítě od 6 let.

V Novalji kotvila i vyhlídková ponorka, která dospělého s dětmi vyšla na 1000 Kč a s dětmi jsme ji vyzkoušeli. Nicméně Jaderské moře není ani zdaleka tak zajímavé a pestré jako Rudé moře, takže jsme viděli pár šedých rybek a spoustu mořských ježků. Děti však měly zážitek z toho, že jsou v ponorce a vidí dno moře. A vůbec nevadilo, že se nepotopila.

Kolik nás dovolená v Chorvatsku stála?

Výsledná cena by vám moc nepomohla, takže jsme pro vás udělali soupis položek:


  • Ubytování na 20 dní: 26 000 Kč (ubytování bylo zamluveno 2 měsíce předem a stačilo jej zaplatit 14 dní před dovolenou)

  • Jídlo koupené před cestou: 8000 Kč

  • Nafta: 6 992 kč 

  • Dálniční známky a mýtné: 4 248 kč 

  • Havarijní pojištění auta: 3000 Kč

  • Pojištění osob: 1200 Kč + 1 700 Kč 

  • Útrata na místě (nákupy, suvenýry, zmrzliny, výlety): 11300 Kč + 19 400 Kč 

Celková útrata 2 dospělé osoby a 5 dětí: 81 840 Kč


Možná si řeknete, že za tu cenu byste měli třeba 10 dní all inclusive a letecky. Je to dost možné, zvláště pokud byste koupili last minute. My jsme za tu cenu strávili u moře nádherných 19 dní, když odečtu čas na cestě. Na 2 mamky bylo 5 dětí, a i když bylo občas hlučno jako v úle, tak nám zůstaly krásné vzpomínky a pocit, že jsme to s nimi zvládly, včetně dlouhé a pro ně úmorné cesty. Dáša řídila celou dobu tam i zpátky, takže si odnáší zlatého bludišťáka za borce za volantem. Přejeme vám krásně strávené chvíle s vašimi blízkými. Neváhejte se nás zeptat, na cokoliv, co vás zajímá. Pokud nechcete do komentáře, tak nám klidně na webu napište do e-mailu přes formulář.


コメント


bottom of page