top of page

Kdy začít s první lžičkou? Je imunologické okénko mýtus?

Rodičům malých dětí víří hlavou spousta otázek, na které hledají odpovědi ve spletité džungli informací na internetu. Mohou se samozřejmě spolehnout také na rady své rodiny a okolí, ale co platilo před pár lety, nemusí platit dnes. Proto je dobré se v kolotoči povinností na chvíli zastavit a zorientovat se v množství dobrých rad, abyste si udělali představu kdy a jak s příkrmy začít. První lžička totiž není jenom sousto, je to nový začátek.


Jak poznat, kdy je dítě připravené na příkrmy?

I ve stravování dětí platí, že je každé dítě jiné, a proto neexistuje žádný univerzální věk nebo termín, kdy začít s příkrmy. Děti však vydávají signály, jakmile jsou na zavádění nové stravy připravené. Pojďme se na ně podívat. Prvním signálem, kterého si všimnete, je zájem o jídlo - sleduje, co jíte vy nebo rovnou sahá do talíře. Také otvírá pusinku, když vidí, jak jíte vy. Dochází také ke ztrátě “vyplazovacího” reflexu - miminka vytlačují automaticky jazykem cizí věci z pusy. Jakmile tento reflex zmizí, je dítě připraveno zkoušet novou stravu. Výše uvedené signály se většinou objevují mezi 4. a 6. měsícem věku dítěte, což je zároveň obdobím imunologického okénka.





Imunologické okénko

Dle odborníků nastává imunologické okénko mezi 4. až 6. měsícem věku dítěte a je to období, kdy je dětský imunitní systém nejlépe připravený na zkoušení nových potravin a na nastavení imunitní odpovědi. Imunitní systém dítěte se učí, že nové potraviny nejsou pro něj nebezpečné, ale běžné. Tímto přístupem se snižuje riziko vzniku potravinových alergií nebo celiakie. Pokud se nové potraviny zavedou až po uplynutí imunologického okénka, může si na ně imunitní systém hůře zvykat.


Jak zavádět alergeny?

Včasné a kontrolované zavádění alergenů v období imunologického okénka může významně snížit riziko vzniku alergií. Mezi běžné alergeny v potravinách patří lepek, vejce, ryby, ořechy a arašídy a mléčné výrobky. Lepek můžete zavést mezi 4. až 7. měsícem věku dítěte a to ve formě dětské krupičky nebo pečiva. Při zavádění vejce začněte žloutkem a později přidejte bílek. Ořechy a arašídy nikdy nepodávejte batoleti v celku kvůli riziku vdechnutí, ale rozmixujte třeba do kaše. U mléčných výrobků začínejte bílým jogurtem bez cukru, můžete do něho přidat třeba rozmačkaný banán.


Jak začít s příkrmy?

Nové potraviny zavádějte postupně a začněte jednou lžičkou denně. Každou novou potravinu podávejte 3 dny po sobě, abyste mohli sledovat, zda na ni dítě nemá alergii, což se může projevit vyrážkou nebo zažívacími potížemi, rovněž může mít neklidné spaní. Jako první potraviny volte raději zeleninu, aby si dítě na ni zvyklo, než ochutná sladké ovoce. Kašičku můžete připravit z mrkve, dále z cukety, dýně a brambor. Jakmile máte po 3 dny vyzkoušenou jednu zeleninu, přidáte k ní další. První tři dny tedy podávejte např. kaši z mrkve a po 3 dnech třeba z mrkve a brambor. Zhruba týden až dva po zavedení zeleniny, začněte přidávat rozmixované maso v množství zhruba 10 gramů (1-2 lžičky). Vhodné je kuřecí, krůtí, králičí, telecí nebo libové hovězí, např. zadní hovězí. Zeleninu na oběd podávejte v množství přibližně 120-150 gramů. Poté, co dítě už jí zhruba 3-4 týdny masozeleninové příkrmy, je na řadě ovocná svačinka. Začínejte opět malou lžičkou, až se postupně dostanete k množství kolem 100 gramů. Ovocné pyré můžete na začátku připravovat z jablek, hrušek, banánu a postupně přidávat další ovoce. Začínejte opět jedním druhém ovoce a po 3 dnech přidávejte další druh. Co se týče mateřského nebo umělého mléka, nadále je hlavním zdrojem potravy. Mléčnou dávku můžete vynechat až ve chvíli, kdy dítě sní celou dávku na jeden chod jídla.





Pár tipů pro hladký začátek podávání příkrmů

První lžičky je vhodné zkoušet, když je dítě vyspané a klidné. Počítejte s tím, že bude chtít prozkoumat čím a jak ho krmíte, sahat do misky, na lžičku a podobně. Je pravděpodobné, že si vyzkouší, jak vypadá příkrm na vašem oblečení nebo jak dobře jde vyplivnout z pusy. Vše patří k začátkům a nenechte se odradit a dítě nenuťte, pokud se hned nedaří. Tak jako během celé výchovy se snažte i při podávání příkrmů zachovat klid a buďte trpěliví. A do komentáře nám klidně napište vaše tipy, co vám pomohlo v začátcích, třeba tím inspirujete ostatní.


Podrobné informace k příkrmům včetně receptů naleznete také v mobilní aplikaci Primarodič. Kromě tipů ke stravování v ní najdete cenné informace k vývoji dítěte a jeho podpoře. Můžete sledovat a zaznamenávat zdraví a vývoj svého dítěte. Také se seznámit s jinými rodiči a chatovat nebo sdílet své zkušenosti v komunitě. Aplikaci si můžete po stažení zdarma na 14 dní vyzkoušet.


QR kód pro iOS                  



QR kód pro Android



Comments


bottom of page